Sıkça Sorulan Sorular

Yeriniz Nerede?

Caramel İstanbul ürünlerine www.caramelistanbul.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Mağaza uygulamamız bulunmamaktadır.

Resimleri olan ürünler dışında başka ürünleriniz var mı? Bana resimlerini gönderebilir misiniz?

Caramel İstanbul ürünlerinin tamamı web sitesinde görsel olarak sergilenmektedir. Sergilenmeyen, fotoğrafı sitede olmayan başka bir takım ürünlerimiz yoktur. Satışa sunulabilen tüm ürünlerin resimleri hemen sitemize de konmaktadır. Bu anlamda görsellerimiz günceldir.

Ürünlerimi ne zaman kargolayacaksınız?

Her bir ürünün hazırlanarak kargoya verilme süresi ürün sayfasında belirtilmiştir. Ürünün siparişini verdiğiniz gün öğlen 12:00'ye kadar olan süreden itibaren bu süreyi dikkate almanız gereklidir. Öğleden sonra verilen siparişlerin işleme alınış süreleri bir sonraki iş gününden itibaren başlamaktadır.

Kimi ürünlerin hazırlanma sürelerinde teknik bazı sebeplerden ötürü kimi zaman gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda müşterimize siaprişi takiben hemen geri dönüş yapılmakta ve durum ile ilgili bilgi verilmektedir. Teknik sebeplerden ötürü kargoya veriliş süresinde bir gecikme yaşanacak durumda müşterimiz zamanlamanın kendisine uygun olmadığını belirttiği durumlarda muadil ürün önerisi yapılır ve talebe istinaden sipariş işleme alınmadan iptal edilir.

Hangi kargo ile gönderiyorsunuz?

Caramel İstanbul gönderileri Aras Kargo ile tüm Türkiye'ye yapılmaktadır.

Ödemeyi ne şekilde yapabilirim? 

Ödemelerimiz Havale/EFT, Kredi Kartı ya da PayPal ile alınmaktadır.

Kapıda ödeme var mı?

Ürünler talebinize göre kişiselleştirme ile hazırlandığı için, siparişinizin kesinleşmesi gerekmektedir. Kapıda ödeme seçeneğimiz yoktur.

İsme özel ürünleri nasıl satın alabilirim?

Satın almak istediğiniz ürünün sayfasına tıklayıp, kişiselleştirme seçeneklerini isteğiniz doğrultusunda oluşturarak siparişinizi veriniz. Ürününüz belirttiğiniz özelliklerde hazırlanarak gönderilecektir.

Değişim ve iade şartları nedir? 

Kişilleştirme yapılan ürünler, tek kullanımlık parti / özel gün ürünlerinin iadesi/değişimi yapılamamaktadır. Gıda içeren ürünlerin iadesi hijyen/saklama koşulu sebeplerinden ötürü iadesi/değişimi yapılamamaktadır.

Kargo paketini aldığınızda paketi kargonun yanında açarak kontrolünü yapmanız gereklidir. Üründe bir eksiklik/hasar/kırılma/yıpranma vs. gördüğünüz takdirde zabıt tutturarak aynı kişiyle geri gönderiminin yapılması gereklidir.

Ödemeye kargo ücreti dahil mi?

Siparişinizin kargo bedeli satın alacağınız ürün adedi ve hacmine göre sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Sistem tarafından belirlenen kargo bedeli siparişinize eklenerek ödemesi siparişiniz ile birlikte alınır. Ürünlerinizin teslimatı sırasında tekrar, herhangi bir bedel ödemezsiniz.

Yurtdışına ürün gönderiyor musunuz?

Yurtdışına ve KKTC'ye ürün gönderimimiz bulunmamaktadır. Dilerseniz paketinizi Türkiye içinde bir yakınınıza göndertebilir, oradan size kargolanmasını sağlayabilirsiniz.

Numune gönderiyor musunuz?

Numune gönderimimiz kesinlikle bulunmamaktadır.


Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.